Women Sub Committee
- Convenor - Mrs. Amrita Subba, Member of Board of Director, National Cooperative Federation, Lalitpur
- Member - Mrs. Padma Gurung, Member of Board of Director, National Cooperative Federation, Lalitpur
- Member - Mrs. Parbati Neupane, National Representative, District Community Entrepreneur Cooperative Union Ltd., Chitwan
- Member - Mrs. Saradha Dahal, National Representative, District Agriculture Cooperative Union, Mahottari
- Member- Mrs. Sita Sharma, National Representative, District Health Cooperative Union Ltd., Baglung
- Member Secretary - Mrs. Devi Maya Banskota, Training Officer, National Cooperative Federation, Lalitpur
Business Promotion Sub Committee
- Convenor - Mr.Bhim Prasad Tulachan, Member of Board of Director, National Cooperative Federation, Lalitpur
- Member - Mr. D.B. Basnet, Member of Board of Director, National Cooperative Federation, Lalitpur
- Member - Mr. Ganesh Dhakal, Member of Board of Director, National Cooperative Federation, Lalitpur
- Member - Mr. Babul Khanal, Deputy General Manager, National Cooperative Federation, Lalitpur
Education and Training Sub Committee
- Convenor - Mr. Rajendra Poudel, Member of Board Director, National Cooperative Federation Ltd. Nepal, Pulchowk
- Member - Mrs. Amrita Subba, Member of Board Director, National Cooperative Federation Ltd. Nepal, Pulchowk
- Member - Mrs. Padma Gurung, Member of Board Director, National Cooperative Federation Ltd. Nepal
- Member – Mr. Ram Sharan Basnet, National Representative, Consumer Cooperative Union Ltd., Lalitpur
- Member – Mr. Purushotham Thapa, National Representative, Vegetable and Fruit Cooperative Union Ltd., Lalitpur
- Member Secretary - Mr. Gopikrishna Bhandari, Senior Manager, National Cooperative Federation Ltd. Nepal, Pulchowk
Communication and Publication Sub Committee
- Convenor - Mr. Tek Prasad Chaulagai, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
- Member - Mr. Rajendra Poudel, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
- Member - Mr. Bipin Sharma, Chairman, Suchana Chautari Cooperative Ltd., kathmandu
- Member Secretary - Mr. Ramsudan Timilsina, Communication Officer, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
Foreign Training and Programs Participants Selection Sub Committee
- Convenor - Mr. Shiva Kumar Dangi, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
- Member - Mr.Laxman Yadav, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
- Member - Mr. Tek Prasad Chaulagai, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
- Member Secretary - Mr. Suresh Thapa, Deputy General Manager, National Cooperative Federation Ltd., Pulchowk
Youth Coordination Sub Committee
- Convenor - Mr. Sagar Dhakal, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd. Nepal
- Member - Mr. Laxmi Prasad Sharma, Member of Board of Director, National Cooperative Federation Ltd. Nepal
- Member - Mrs. Kalpana Shrestha, National Representative, District Savings and Credit Cooperative Union Ltd., Makwanpur
- Member – Mr. Narendra Bista, National Representative, District Agricultural Cooperative Union Ltd., Kanchanpur
- Member – Mrs. Sharda Magar, National Representative, District Cooperative Union Ltd., Sunsari
- Member Secretary – Mr.Rishikesh Lamichhane, Administrative Officer, National Cooperative Federation Ltd. Nepal